הפלות

התחלקות איננה נפילה,                   Escorregar não é cair,

 זוהי צורת ביטוי של הגוף.       É um jeito que o corpo dá.

(עממי)

המטרה, לכאורה, היא להפיל את השני, לגרום שיאבד את שיווי משקלו וינחת עם ישבנו על הרצפה. המבין דבר מה בקפוארה ודאי כבר יודע, שמושג ה'מטרה' בקפוארה הוא הרבה יותר רחב ומורכב מאשר סתם להפיל, וה'ניצחון' האמיתי (אם יש כזה) רחוק מלהיות כמו למשל נוק אאוט באיגרוף.

                         ההכשלה הנפוצה היא ההסטרה. מנצלים את הרגע בו היריב בועט ונמצא על רגל אחת, שולחים את הרגל כך שתתפוס כמו אנקול בעקב כף הרגל שנשארה על הרצפה, כל זאת תוך כדי שליחת הגוף אחורה כדי להתחמק מהבעיטה וגם כדי לתת עוצמה להפלה. למעשה, זהו נשקו ה'אולטימטיבי' של הקפואריסט, ויותר מכל הוא מבטא את ניצחון השכל על הכוח.

 

הסטרה

הסטרה

        

הקפואריסט נמנע עד כמה שאפשר ממגע פיזי עם השחקן שמולו, ולכן גם ההפלות השונות נעשות תוך ניסיון למגע מינימלי. כיום מתאמנים לוחמי קפוארה רבים גם באחיזות ובחניקות, 'לעת הצורך', אבל בהודה מרבית המסטרים יעצרו את המשחק אם זה יהפוך לזירת היאבקות.

וִינְגָצִ'יבָה - מנצלים את הרגע בו סיים היריב את הבעיטה כדי להיכנס עם הרגל הקדמית מאחורי שתי הרגליים, והגוף מכופף כשהזרוע והראש דוחפים באזור הבטן והחזה של השני. זה גורם לאיבוד שיווי המשקל ועכשיו נותר רק לכוח המשיכה להשלים את המלאכה…

וינגצ'יבה

וינגצ'יבה

טיזוֹרה (מספריים) – שוב יש לנצל את הרגע בו סיים היריב את הבעיטה ובטרם הספיק לרכוש יציבות. ממצב בסיס מפנים את הגוף הצידה, הרגל האחורית עוברת מאחורי הקדמית ואז, תוך כדי הנחת היד הקרובה לתמיכה ברצפה, תופסים עם שתי הרגליים את גופו של השני, רגל אחת בבטן והשנייה מאחורי הברכיים, ומבצעים תנועת גזירה המפילה את השני על הגב.

Tesoura

הפלת מספריים

חשוב יותר מלדעת איך להפיל זה לדעת איך ליפול. לקפואריסט 'מותר' לגעת ברצפה עם חמישה חלקי גוף בלבד: שתי כפות הרגליים, שתי כפות הידיים והראש. אם הוא נופל, יימנע מנגיעת הישבן ברצפה, וינסה להפוך את נפילתו חלק מתנועת הגוף הטבעית, ומשם להמשיך במשחק (למשל דרך מצב הנגצ’יבה להולה).

קפואריסט טוב אינו נופל                             Capoeira que é bom, não cai

אך אם יום אחד הוא נופל – נופל טוב         Mas se um dia ele cai – cai bem

One Response to הפלות

  1. dor cohen says:

    Hiya very nice website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I am happy to find so many useful information right here in the publish, we need work out more techniques on this regard, thank you for sharing.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>