אקרובטיקה

פלוֹרֶיוֹ 

בין הברייקדנס לבין הקפוארה ישנם לא מעט קווי דמיון. האופי התנועתי, הרקע התרבותי של דיכוי המיעוט ה'שחור' וחיפוש של זהות – קיימת אפילו טענה (לא מבוססת) שהתפתחותו של ריקוד הרחוב האפרו-אמריקאי בשנות ה-70 בעיר ניו-יורק באה בהשפעת ריקוד הקרב האפרו-ברזילאי, שהגיע באותו זמן לעיר. אבל דווקא דמיון זה מבליט את ההבדל – בעוד איש הברייקדנס הוא רקדן-אקרובט הרי הקפואריסט הוא קודם כל שחקן-לוחם.

סלטות, סיבוב על היד, סיבוב על הראש, לכאורה מה שמושך יותר מכל את הצופה התמים בקפוארה אלה הן התנועות האקרובטיות עוצרות הנשימה. משחקים בהם יש בעיקר תנועות כאלה אפשר למצוא בברזיל במקומות התיירותיים שם מנסים הקפואריסטים להרוויח כסף מתיירים, אבל בהודות האמיתיות המסטרים לא יאהבו אם מישהו ישחק כך. שלא כמו בברייקדנס, שם ההופעה היא סוליסטית בעיקרה, לוירטואוזיות של הקפוארה צריך להיות חלק בדו השיח שבתוך המעגל ואסור שהמתח המשחקי יאבד למען הופעה קרקסית*.

'מלכודת דבש' מכין הקפואריסט ליריבו כאשר הוא עולה לעמידת ידיים. זה רוצה לנצל את ההזדמנות ומתקרב כדי להפילו אבל אז מפתיעה אותו בעיטה מאחת הרגליים שבאוויר. דוגמא זו בה משמשת תנועה אקרובטית כמלכודת או במקרים אחרים כדי להתחמק, זהו שימוש שהוא חלק משפת הקפוארה. גם כשלפעמים בוחר השחקן לבצע תנועה כדי להוכיח את יכולת השליטה על גופו, עליו לבחור בעיתוי הנכון ותמיד לשמור על קשר עין עם יריבו…


מקקוֹ(קוף) – ממצב בסיס פונים הצידה תוך שמירת המבט, מקפלים את הרגליים ומניחים את היד הקרובה ליריב על הרצפה, ואז דוחפים את הגוף אחורה תוך כדי הקשתת הגוף לאחור ושליחת היד השנייה מעל הכתף. בעזרת התנופה עולים על שתי הידיים ומעבירים את הרגליים מלמעלה עד שנוחתים עליהן שוב.

תנועת המקקו

תנועת המקקו

*יש לציין שהמסטרים המקפידים על המסורת לא ילמדו בשיעור תנועות כמו סלטה. תנועות אלה נלמדות 'מפה לאוזן'- פעמים רבות בחוף הים.

ביצוע התנועה יכול להשתנות בשלב בו מונחת היד על הרצפה והרגליים מקופלות ומוכנות לדחוף. במצב זה אם חושד השחקן בכוונות התקפיות אצל יריבו, ישנה את תנועתו להולה כדי לחמוק או באותה מידה אם יבחין בשאננות אצל השני, יוכל להפוך את המקקו להתקפה בהפניית כיוון הרגליים שיישלחו כדי לפגוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>