הגנה

הקפוארה היא קרב הגנתי והשאיפה היא להימנע מהיתקלות, לחמוק ולהמשיך בזרימת המשחק. לכן כשמגיעה התקפה לא בולמים. יש כאלה שמטים את גופם אחורה כדי לתת לבעיטה לעבור, יש שפשוט מתכופפים ויש המפנים את הגוף עם כיוון המכה ומתכופפים. בכל מקרה מלווה המגן את הרגל הבועטת במבט, עד שהאיום יעבור והוא יוכל להמשיך בתנועתו, להפוך מיד למתקיף ולבעוט, או להכשיל ולהפיל. אחת השאיפות של שחקן הקפוארה היא להיכנס מתחת לבעיטה של היריב בעת ביצוע תנועת ההגנה, זאת כדי להשיג יתרון בתנועת התשובה ולהפתיע מלמטה.

אסקיבה (הימנעות) – שם כולל לכל צורות ההגנה בהטיית הראש והגו ממסלול הבעיטה. דוגמא: ממצב הבסיס מפנים את הגוף הצידה תוך כיפוף הגו והברכיים והעלאת הידיים להגנה על הראש. אחרי מעבר הבעיטה חוזרים למצב הבסיס. אותה אסקיבה אפשר לבצע תוך כדי כניסה מתחת להתקפת היריב. ממצב בסיס מעבירים רגל אחורית למצב מקביל ואז נכנסים עם הרגל השניה למצב האסקיבה שתואר להלן.

נֶגָצִ'יבָה  גִ'י אַנְגוֹלָה – במשחק האיטי הבעיטות נמוכות יותר ולכן המגן נתמך בידיו ברצפה כדי להוריד את גופו וראשו במידה המכסימלית. הגנה זאת אופיינית למקצב האנגולה.

תנועות ההגנה הבסיסיות של הקפואירה: איסקיבה ונגצ'יבה

תנועות ההגנה הבסיסיות של הקפואירה: איסקיבה ונגצ'יבה

תנועות ההגנה דרך התחמקות דורשות מהקפואריסט מיומנות גבוהה. כך למשל כאשר תתקרב בעיטה סיבובית לעברו יכול השחקן לחמוק בביצוע פּוּלוֹ גִ'י גָטוֹ (קפיצת החתול – פליק פלק לאחור) עם כיוון הבעיטה, ובאותו זמן לתרום להמשכיות של המשחק. אחת התנועות החשובות ביותר במשחק הקפוארה אף היא ביסודה תנועת התחמקות – זהו האאו (גלגלון).

את הגלגלון אנחנו מכירים בעיקר מהתעמלות אומנותית אבל האאו שונה מהגלגלון ממש כמו שהקפוארה היא לא התעמלות קרקע. אאו זה גלגלון עם מנג’ינגה (ערמומיות). גלגלון זוהי תנועה אחת שברגע שהיא מתחילה היא גם מסתיימת בעוד האאו מחולק לכמה שלבים. קודם שולח השחקן את ידו במקביל לרצפה ומניח אותה במקום תחילת התנועה, אחר כך מתחיל את התנועה ובשלב השלישי מסיימה. בכל שלב יכול האאו לשנות את ייעודו, לעצור, לשנות כיוון, להגן ע"י כיפוף הרגליים באוויר, או להפתיע בהתקפה לעבר היריב.

את האאו יבצע הקפואריסט כדי לחמוק, למשל מהָסְטֶרָה (הכשלה), אבל יש לו תפקידים נוספים במשחק כמו כניסה להודה או תנועה למעבר ממקום למקום במרחב. ישנם סוגים רבים של אאו מהם שהופכים להתקפה כמו אאו-שיבטה ומהם שהופכים לתנועות אקרובטיות כמו פיאו ג'י מאו (סיבוב על היד).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>