עמידת הבסיס

"הז'ינגה טובה בשביל להרהר"       A Ginga é boa para pensar

                                   (פשטיניה)

כמו שלומד תינוק ללכת, כך לומד התלמיד החדש את צעדיו הראשונים בעולם הקפוארה: הז’ינגה. כמו הכדרור בכדורגל, ההקפצה בכדור סל, כך הז’ינגה היא הבסיס לתנועה בהודה: מעבר בין הגנה להתקפה, הטעיה של השחקן השני ושליטה על המרחב.
הבסיס הוא רגל אחת קדימה והשנייה אחורה והתנועה נעשית במשולש דמיוני כאשר הרגל האחורית עוברת להיות מקבילה לקדמית והקדמית עוברת אחורה וחוזר חלילה.
בשפה הפורטוגלית אחד הפירושים למילה הוא הליכה מתנודדת, ואמנם בזמן ביצוע הז’ינגה מתנועע הגוף קדימה ואחורה, ימינה ושמאלה, בשונה מקרבות אחרים שם תנועת הבסיס היא יותר סטטית. המילה זִ'ינְגָדוֹ משמשת בסלנג הברזילאי כדי לתאר את צורת ההבעה האישית של האדם הניכרת בהליכתו או כאשר הוא רוקד. כך גם הז’ינגה איננה רק התנועה הבסיסית של המשולש, אלא כוללת גם את תנועות ההטעיה (פִינְטָה). כל שחקן משווה לה אופי אישי, נותן את ה'סווינג', ודואג לגוון אותה כך שמצד אחד תאפשר לו בסיס טוב לביצוע התנועות השונות ולגמישות משחקית ומצד שני תסווה את כוונותיו.

עמידת בסיס בקפואירה

מה עושה לוחם הקפוארה על הרצפה? תנועה קרובה לרצפה היא מאפיין מרכזי של משחק הקפוארה, וההוֹלֶה (גלגול) הוא הבסיס לתנועה זו. רגל אחת מכופפת כך שהישבן מונח על העקב, הרגל השנייה ישרה ויד אחת תומכת ליד הרגל הישרה (זוהי הנֶגָצִ'יבָה). מתחילים להסתובב תוך כדי הישענות על הרגל הישרה עד למצב עמידה על ארבע כשהראש מביט בין הרגליים המכופפות, וממשיכים להסתובב עד למצב הנגצ’יבה ההתחלתי (או מסיימים בעמידה).

תנועת אולה

לכאורה אין היגיון אסטרטגי בתנועה קרובה לרצפה שהיא איטית, מסורבלת, לא מוגנת והשחקן נחשף בה בקלות להתקפה מהירה ובעיטה של יריבו העומד. אבל דווקא את המצב הנחות הזה מנצל שחקן הקפוארה בשביל להתקיף בהפתעה את יריבו השאנן. בעיטה המגיעה מהרצפה היא אולי פחות חזקה מזאת הנבעטת במצב של עמידה אבל לבטח יותר מפתיעה.
יש הרואים כמקור למשחק הנמוך את הקשר לאדמה שמאפיין את התנועה האפריקנית (לפי אמונה נפוצה בכמה תרבויות אפריקאיות נוגעות הידיים בקרקע כדי 'לקבל כוחות' מעולם האבות), בעוד אחרים קושרים זאת לאופן בו ביטאו העבדים בברזיל את המציאות של קיומם. העבד המבטל את עצמו בפני אדונו אבל אז מפתיע אותו בהתקפה – זוהי האסטרטגיה הבסיסית של הקפוארה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>