היסטוריה

 

חזרה לעמוד הבית

תעלומה אופפת את זמן ומקום הולדתה של הקפוארה. אולי זה אופייה החמקני המסווה את עצמו, אולי זהו רמז לרדיפות מהן סבלה – מה שברור הוא שעדויות כתובות על קיומה ידועות לנו רק מסוף המאה ה-18.

בחלק הראשון של הפרק נצא לחקור בעקבות השורשים. נתחיל ביבשת-האם – אפריקה, שם חיים אלפי שבטים של אפריקנים בני חורין. נמשיך בעקבות העבדים שהובאו לברזיל החל מהמאה ה-16 ונבדוק האם הקפוארה פותחה בשבי כדי להשתחרר מהאדונים הפורטוגלים או שמא הכל התחיל אצל העבדים הנמלטים שהשתמשו בה בתור לוחמת גרילה. נסיים בגרסה היותר מודרנית שטוענת כי היא בכלל התפתחות של קרב רחוב בתוך המרכזים האורבאניים הצומחים בברזיל של המאה ה-18.

                                                 
עכשיו נפנה לבדוק את ההיסטוריה הכתובה. בחלק השני של הפרק נספר על פריחתה של הקפוארה במאה ה-19, החל ממעלליהן של כנופיות הרחוב בעיר ריו, ועד לניסיונו של השלטון לדכא אותה לקראת סוף המאה. את התפתחותה של הקפוארה המודרנית במאה ה-20 נבחן בחלק השלישי דרך סיפורם של שני המסטרים המפורסמים מבאהיה ואופן השפעתם על התפשטותה בברזיל ובעולם כולו.

עבד אפריקאי

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>